Süt ve Süt Ürünleri

Süt ve süt ürünleri soframıza gelene kadar hangi testlerden geçmektedir?
Süt ve süt ürünleri sağlıklı beslenmede önemli yere sahip olan gıdalardır. Başta çocuklar olmak üzere günlük tüketilmesi gereken süt ürünleri soframıza gelene kadar birçok işlemden geçmektedir.Tükettiğimiz süt ürünleri ne kadar sağlıklı üretiliyor?


Marketten aldığımız süt ürünlerinin nasıl üretildiğini ya da ne kadar sağlıklı bir ürün olduğunu bilemeyiz. Gıda ürünleri tüketiciye ulaşana kadar belirli test işlemlerinden geçerler. Özellikle süt ürünleri üretimden önce süt üzerinde gerçekleştirilen testler başta üzere birçok kalite parametresinin sonuçlarına bağlı olarak satışa sunulurlar.


Bu yazımızda süt ve süt ürünleri üzerinde gerçekleştirilen genel test işlemlerinden bahsedeceğiz.


Süt ve süt ürünleri test edilirken öncelikle duyusal açıdan değerlendirilmektedir. Görünüş, kıvam, renk, tat ve koku açısından değerlendirilen bu ürünler sonrasından fiziksel ve kimyasal test işlemlerinden geçmektedir. Yapılan bu test işlemleri ürünlerin kalite ve taklit – tağşiş açısından değerlendirilmesini sağlamaktadır.


Fiziksel testler kapsamında; Organoleptik değerlendirme, Rutubet ve kuru madde tayini ve yoğunluk tayini işlemleri gerçekleştirilmektedir.


Kimyasal testler kapsamında; Asitlik Tayini (Asit Sayısı), Bitkisel Yağ Aranması, Karboksi Metil Selüloz (CMC) Tayini, Yağ Tayini, Peroksidaz Aktivitesi Tayini, Jelatin Aranması Tayini işlemleri gerçekleştirilmektedir.


Bu testlerin dışında süt ürünlerinde önemli diğer kalite parametreleri; melamin tayini, Mikotoksin tayini (Aflotoksin, natamisin…) ve mikrobiyolojik analizlerdir.


Yapılması gereken bu kalite testleri akredite laboratuvarlarda gerçekleştirilmelidir. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından düzenli olarak gıda firmaları denetlenmekte ve ürünleri test edilerek taklit ve tağşiş uygulanan ürünler yayınlanmaktadır.

18 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör